Shotys web o TOP podnicích

Co znamená zkratka SJM

sjm a podnikání

Již jste se setkali se zkratkou sjm, ale stále nevíte, co si pod ní představit? Věděli jste, že SJM a podnikání k sobě často patří a dělá neplechu v nejednom manželství? V tomto článku vám pomůžeme osvětlit tuto zkratku a zkráceně vás do problematiky uvést.

Společné jmění manželů

Společné jmění manželů (dále jen sjm) vzniká dnem uzavření sňatku a rozpouští se dnem rozvázání sňatku, pokud předmanželská smlouva, či dohoda jedinců neříká jinak. Jedná se tedy o veškerý hmotný i nehmotný majetek, který je jedním, nebo oběma manžely nabyt v době trvání manželství.
 

Spojení s podnikáním

Představte si situaci: V době manželství jste vytvořili firmu. Firmě se vedlo dobře a nabývá na hodnotě. Je tedy jasné, že váš podíl ve společnosti patří do sjm. V čem tedy může nastat problém? Pokud se chystáte tedy předat například svou firmu potomkům, nebo jinému vedení, bude zapotřebí podpis vaší druhé polovičky. Možná nevelký problém, ovšem je důležité o něm vědět, aby se váš převod firmy nemusel zpozdit kvůli nedostatku informací na vaší straně.
 

Rady odborníků

V rámci sjm a podnikání také můžete převést část svého vlastnictví na svou polovičku a “panovat” společně, pokud je to něco, po čem toužíte. Ve dvou se to vždy líp táhne a mít po boku někoho, komu můžete bezmezně důvěřovat v obchodě i mimo něj může znamenat velký rozdíl ve vaší hladině stresu.

You have no rights to post comments